Statsministern om mordet på Salwan: Risk för koppling till främmande makt
Statsminister Ulf Kristersson (M) och vice statsminister Ebba Busch (KD) kommenterar mordet mot islamkritikern Salwan Momika.

ulfebba.png
Under natten mot torsdag sköts islamkritikern Salwan Momika till döds i sin bostad i Hovsjö i Södertälje. Fem män, en i 20-årsålder, 30-årsåldern, 45-årsålder och två i 60-årsålder, har gripits under natten misstänkta för mord enligt Expressen. Alla är bosatta i Södertälje. Samtliga är över 18 år och tidigare ostraffade.
Fyra av dem misstänkts för grovt vapenbrott och grovt skyddande av brottsling, medan mannen i 20-årsåldern misstänks för skyddande av brottsling av normalgraden.
"Koppling till främmande makt"
Salwan Momika stod åtalad för hets mot folkgrupp, och domen som skulle ha fallit på torsdagen har nu skjutits upp. Det fanns en hotbild mot honom innan dådet. Statsministern har sagt att dådet kan ha en koppling till främmande makt och att säkerhetstjänsterna är involverade.
– Jag kan garantera att säkerhetstjänsterna är djupt inblandade i detta eftersom det uppenbarligen finns en risk att det också finns koppling till främmande makt, sa statsminister Ulf Kristersson (M) under en pressträff.
Ebba Busch: "Hot mot vår fria demokrati"
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch har dragit paralleller till de islamistiska terrorattackerna mot Samuel Paty och Jacques Hamel i Frankrike. Hon beskriver mordet som ett hot mot demokratin som måste "måste möta samhällets fulla kraft".
Riks har sökt KD:s och M:s pressavdelning om vilka åtgärder de vill vidta.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!