Succépolisen gör comeback: Johan Falk tillbaka i tre nya filmer
"Ingen mjuk återstart - nu pressas han längre än någonsin, både fysiskt och mentalt".

Jacob-Eklund.jpg
Redaktionen
Skribent
Hårdingen Johan Falk kommer tillbaka, rapporterar TV4 Nyheterna.
Efter tio år återvänder Jakob Eklund som den ikoniske polisen på film.
Inspelningarna startar i sommar och producenten utlovar en "kompromisslös comeback" med premiär 2027.
Den folkkäre Göteborgspolisen Johan Falk återvänder till TV-rutan. Jakob Eklund kliver återigen in i huvudrollen. Med sig har han Marie Richardson i rollen som frun Helén.
Den nya serien sägs utspela sig i ett förändrat samhälle där gränserna mellan lag och laglöshet suddats ut. Det sätter både Falks familj och det svenska rättssystemet i direkt livsfara.
"Full jävla fart"
Producenten Jon Mankell sparar inte på krutet när han beskriver den kommande produktionen.
– Det här är ingen mjuk återstart, det är en kompromisslös comeback med full jävla fart. Johan Falk är en actionhjälte som alltid levt i gråzonerna — och nu pressas han längre än någonsin, både fysiskt och mentalt, säger Mankell.
Enligt produktionen är insatserna högre än någonsin, med närmare våld och tuffare beslut för huvudkaraktären.
Inspelningarna drar igång i slutet av sommaren 2026, med planerad premiär 2027.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!