
Nationalistiska partier har nu en ledarposition i opinionen i flera av Europas största länder – något som aldrig tidigare skett samtidigt.
I Storbritannien har Reform UK ökat från 25 procent vid årsskiftet till 28 procent i opinionsinstitutet YouGovs senaste mätning. Samtidigt har regeringspartiet Labour sjunkit från 26 procent till 21 procent i samma mätningar. En mätning i juli placerade Reform på hela 34 procent och Labour på ynka 15 procent.
I Frankrike leder Nationell Samling (RN) med 36 procent, enligt Politicos sammanvägning av opinionsmätningar.
I Österrike har Frihetspartiet (FPÖ) fortsatt sin uppgång och når nu 37 procent, enligt en mätning rapporterad av The European Conservative den 21 juli, jämfört med 28,8 procent i senaste valet.
Även i Tyskland är Alternativ för Tyskland (AfD) nu största parti, med 26 procent enligt Forsas mätning idag, en ökning med en procentenhet sedan förra mätningen.
AfD:s ledare Alice Weidel kommenterar utvecklingen på X: "Efter bara 100 dagar är Herr Merz redan ohållbar på posten – dags för en AfD-regering!"
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.