

Svenskar är underrepresenterade i EU-institutionerna, som EU-kommissionen.
Tre svenska universitet tilldelas därför mer än 150 miljoner kronor mellan 2026-2028 för att utbilda fler studenter i offentlig förvaltning med bland annat EU-inriktning
"Alldeles för få svenskar arbetar i EU:s institutioner", säger gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm
Regeringen satsar över 150 miljoner kronor på Handelshögskolan i Stockholm samt universiteten i Stockholm och Göteborg i år samt två kommande år. Dessa pengar ska användas till att instifta masterprogram i offentlig förvaltning med bland annat EU-inriktning.
Utbildningen vid Handels och Stockholms universitet blir tvåårig och beräknas omfatta 100 respektive 120 helårsstudenter när den är fullt utbyggd. Vid Göteborgs universitet blir den ettårig med platser för 30 studenter.
– För att stärka Sveriges närvaro och inflytande inom EU behövs fler svenskar i EU:s förvaltning. Det är ett viktigt sätt att bevaka svenska intressen och bibehålla en stark legitimitet för EU-samarbetet, säger Edholm i ett pressmeddelande.
Detta är särskilt viktigt nu när stora pensionsavgångar väntas bland svenska EU-tjänstemän under de kommande åren.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.