

Under den senaste tiden har USA gjort flera utspel om att erövra eller köpa Grönland.
Sverige, tillsammans med flera andra nordiska länder, skickar nu militärer till Grönland.
Enligt Norges försvarsminister pågår säkerhetsdialog.
Under gårdagens partiledardebatt meddelade statsminister Ulf Kristersson att svenska officerare anländer till ön på Danmarks begäran, i ett läge han beskrev som säkerhetspolitiskt turbulent.
– Därför anländer nu i dag några officerare från den svenska försvarsmakten, på Danmarks förfrågan, till Grönland. De ingår i en grupp från flera allierade länder som ska förbereda den danska övningen Operation Arctic Endurance, sade Kristersson.
Även Norge bidrar till den ökade närvaron. Landet har beslutat att skicka två personer från Försvarsmakten till Grönland.
– I detta sammanhang har Norge beslutat att skicka två personer från Försvarsmakten till Grönland i syfte att kartlägga det fortsatta samarbetet mellan allierade, säger Norges försvarsminister Tore Sandvik till Verden Gang.
Enligt Sandvik pågår dialoger inom Nato om hur säkerheten i Arktis, inklusive områdena kring Grönland, kan stärkas.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.