Sverige fryser franskt förslag om fängelsestraff för innehav av vitt snus

Sveriges regering har stoppat en fransk lag som skulle innebära att alla som innehar snus eller vitt snus straffas med uppemot fem års fängelse.
Sverige fryser franskt förslag om fängelsestraff för innehav av vitt snus
Publicerad den

Sverige har hindrat ett franskt lagförslag om att straffa innehav av vitt snus med böter och fängelse. Det nya förslaget skulle innebära ett totalförbud av vitt snus, inklusive innehav och användning. Vitt snus ska enligt lagen klassas som ett "giftigt ämne”.

Frankrike har skjutit upp lagen till åtminstone augusti 2025. Beslutet att skjuta upp lagen togs efter att flera EU-länder, däribland Sverige, riktat kritik mot lagförslaget och vidtagit skarpa åtgärder för att hindra det.

Förslaget innebär ett förbud i Frankrike av såväl produktion och tillverkning, som försäljning och innehav av vitt snus.

– Vi ser att det vita snuset är under attack, säger utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) till Expressen i april.

Dousa hade då lämnat in ett kraftigt EU-verktyg – ett så kallat detaljerat utlåtande – för att hindra ett liknande lagförslag i Spanien. Nu har regeringen även fryst det franska förbudet.

– Regeringen har beslutat att lämna ett detaljerat utlåtande på det franska förslaget om att i Frankrike förbjuda försäljning och innehav av vitt snus, skriver Utrikesdepartementet i ett pressmeddelande.

Med den nya lagen skulle personer med snus riskera uppemot 4 miljoner i böter och uppemot fem år i fängelse.

Ett detaljerat utlåtande fryser ett lagförslag i tre månader.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se