Tara Mohammed Saleh sparkas

Sara Wettergren (L), ordförande i grundskolenämnden, vägrar svara på om Tara Saleh köpts ut.
Tara Mohammed Saleh
Tara Mohammed Saleh
Publicerad den

Den brottsdömda aktivisten Tara Sabah Mohammed Saleh har fått lämna sin tjänst på Bergaskolan i Malmö.

Detta rapporterade Sydsvenskan under måndagskvällen.

Saleh anställdes i september trots tidigare avskedanden, hatiska uttalanden i sociala medier samt fällande domar gällande bidragsbrott, folkbokföringsbrott och ohörsamhet mot ordningsmakten.

Rekryteringen väckte starka reaktioner från både föräldrar och politiker, och ledde till att rektor Rikard Persson tvingades avgå.

Efter beskedet har ett 80-tal anställda på skolan krävt att Persson återinsätts som rektor. De menar att han följde de rutiner politikerna själva beslutat om och därför fått bära skulden för felrekryteringen.

Oppositionsledaren i grundskolenämnden, John Eklöf (M) krävde tillsammans med Sverigedemokraterna att rektorn skulle avgå:

– Han har varit ansvarig för en rekrytering där man anställer en våldsbejakande extremist. Det är uppenbart att man inte har gjort de bakgrundskontroller som man måste göra inför en anställning, sa han enligt en artikel publicerad i Sydsvenskan den 14 oktober.

Under rektorns tid skedde ännu en skandalrekrytering innan Tara Saleh rekryterades. Då gällde det en MFF-huligan som kom att köpas ut i våras.

Sara Wettergren (L), ordförande i grundskolenämnden, vägrar svara på om Tara Saleh köpts ut.

SE MER: SD-toppen rasar: Tara Saleh sprider hat inför elever – men har inte sparkats

LÄS MER: Efter Riks avslöjande – rektor lämnar efter skandalrekrytering av Tara Mohammed Saleh

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se