Tidigare ordningsvakt häktad för moskémordet

En av de misstänkta i skjutningen vid moskén i Vivalla arbetade tidigare som ordningsvakt – men fick tillståndet återkallat efter att polisen bedömt att han har kopplingar till kriminella nätverk.
Tidigare ordningsvakt häktad för moskémordet
Foto: SPA
Publicerad den

Två män har häktats misstänkta för medhjälp till mordet utanför moskén i Vivalla i Örebro den 15 augusti, då en man i 25-årsåldern sköts ihjäl.

En av männen har tidigare arbetat som ordningsvakt. Han förlorade sitt tillstånd efter att polisen varnat för kopplingar till kriminella nätverk.

Den ene är en man i 20-årsåldern, svensk medborgare med libanesisk bakgrund på faderns sida. Han är på sannolika skäl misstänkt för både medhjälp till mord och medhjälp till förberedelse till mord.

Han dömdes i oktober till villkorlig dom och dagsböter för narkotikabrott, efter att ha innehaft 0,78 gram kokain i Örebro i juni i år.

Den andre är en man i 25-årsåldern. Han är en svensk medborgare med bakgrund i Irak och har tidigare arbetat som ordningsvakt.

Enligt ett beslut från Förvaltningsrätten återkallades hans ordningsvaktsförordnande efter att polisen bedömt att han haft ekonomiska kontakter med personer kopplade till kriminella nätverk i Örebro och Stockholm.

Han uppgav i sitt försvar att han "tar kraftigt avstånd från all typ av kriminalitet."

Hans överklagande till Förvaltningsrätten avslogs i april 2024.

Han var även involverad i en förundersökning om penningtvätt som lades ner.

Männen är misstänkta på sannolika skäl, den högre misstankegraden. Åtal ska väckas senast den 8 december. De båda förnekar brott.

I slutet av oktober rapporterade åklagaren att "åtta till nio" personer satt häktade. Detta enligt Nerikes Allehanda.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se