Tidöpartierna knappar in – M ökar mest
S backar mest

Foto: Wikimedia Commons
Tidöpartierna knappar in på oppositionen med drygt två veckor kvar till valet, enligt Indikator Opinions nya mätning för Ekot.
Moderaterna ökar mest, med 1,2 procentenheter, samtidigt som Socialdemokraterna backar lika mycket.
Liberalerna går också framåt men får bara 2,2 procent och ligger därmed fortfarande långt under riksdagsspärren.
Oppositionspartierna får 51,3 procent, mot 46,6 procent för Tidöpartierna. Gapet är därmed 4,7 procentenheter.
Störst förändring står Moderaterna och Socialdemokraterna för. M ökar med 1,2 procentenheter till 18,9 procent, medan S backar med 1,2 till 31,3 procent.
Sverigedemokraterna ökar med 0,5 procentenheter och landar på 19,7 procent.
Centerpartiet backar med 1,1 procentenheter till 5,9 procent. Vänsterpartiet och Kristdemokraterna tappar 0,2 respektive 0,3 procentenheter.
Liberalerna ökar med 0,5 procentenheter, men får bara 2,2 procent. Partiet är därmed ensamt bland riksdagspartierna om att ligga under fyraprocentsspärren.
Hela mätningen:
Socialdemokraterna: 31,3% (-1,2)
Sverigedemokraterna: 19,7% (+0,5)
Moderaterna: 18,9% (+1,2)
Vänsterpartiet: 7,6% (-0,2)
Miljöpartiet: 6,5% (+0,2)
Centerpartiet: 5,9% (-1,1)
Kristdemokraterna: 5,8% (-0,3)
Liberalerna: 2,2% (+0,5)
Övriga: 1,9% (+0,3)
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
