Transaktivister vandaliserar suffragettstatyer i London | Riks
Riks
Nyheter

Transaktivister vandaliserar suffragettstatyer i London

Tusentals transaktivister löper amok när högsta domstolen beslutar att biologiskt kön ska vara avgörande i könsuppdelade utrymmen

Copy-of-Sörman-–-Ledare-1280-x-720-px-72.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-1280-x-720-px-72.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

2 min
Dela:
0

I onsdags slog Storbritanniens högsta domstol fast att orden "kön", "man" och "kvinna" i diskrimineringslagen handlar om biologiskt kön – inte könsidentitet. Nu har tusentals transaktivister intagit Londons Parliament Square där de vandaliserat statyer. Budskapet "Bögrättigheter" har klottrats på en staty föreställande suffragetten Millicent Fawcett.

Domstolens beslut innebär att könsuppdelade utrymmen, tjänster eller aktiviteter, inklusive sjukvård, idrott och fängelser, måste ta hänsyn till individens biologiska kön, inte personens självidentifierade könsidentitet. Domstolen hänvisar till flera anmärkningsvärda exempel för att stödja sitt beslut. Tidigare har sexualförbrytare kunnat utnyttja den slappa lagstiftningen genom att identifiera sig som kvinnor och göra intrång på biologiska kvinnors utrymmen. Ett särskilt uppseendeväckande fall är Adam Graham, en skotsk man som dömdes för två våldtäkter. Kort efter att han åtalades började han identifiera sig som en kvinna, och placerades därefter i ett kvinnofängelse.

Men transaktivisterna är rasande över beslutet. Parliament Square har tolv statyer föreställande bland annat tidigare premiärministern Winston Churchill och tidigare amerikanske presidenten Abraham Lincoln. Utöver skadegörelsen på Fawcett-statyn har det även klottrats "Transrättigheter är mänskliga rättigheter" på en staty föreställande den sydafrikanske befälhavaren Jan Christian Smuts.

Aktivismen pågår inte bara på gatan, utan också på nätet. Ett drev har startats mot författaren och kvinnoaktivisten J.K. Rowling, som länge kämpat för att kvinnor ska få utrymmen fredade från biologiska män. Rowling publicerade ett triumfatoriskt inlägg med texten: "Jag älskar när en plan faller på plats". Inlägget möttes av stort stöd, med hela 472 000 gillningar, men också av många arga kommentarer.

Efter att nyhetsuppläsaren och transan India Willoughby refererat till Rowling som en sjaskig kvinna svarade Rowling: "India kvarstår en man."

Även skådespelaren Nicola Coughlan gick till attack mot författarinnan: "Behåll eran nya Harry Potter, gubbar. Jag skulle inte röra den med en tiofotspinne".

Den sverigedemokratiska politikern Linda Lindberg (SD) reagerade också på domen. I ett Facebook-inlägg på skärtorsdagen skrev hon: "Högsta domstolen i Storbritannien har nu fastslagit det som torde vara självklart: endast kvinnor kan vara kvinnor, och ordet kvinna syftar på det biologiska könet sedan födseln".

Även läkaren Agnes Wold mottog beslutet med glädje. "Jag tycker det är fantastiskt roligt. Det här är kvinnor, bara kvinnor, som i fem år har kämpat, blivit förlöjligade och på alla sätt motarbetade och nu har de vunnit", sa hon till TV4 Nyheterna.

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy