Transsexuell "poliskvinna" döms för våldtäkt mot tonårsflicka
Används som massmedialt exempel på att "även kvinnor" kan våldta

Maja Schmid, 55. Foto: Facebook
En transkvinna som arbetat som polis i Tyskland döms till tre år och tre månaders fängelse för våldtäkt och barnpornografi.
Polisen hittade runt 2 000 barnpornografiska bilder och filmer – samt en video där han har sex med en hund.
Flera tyska medier beskrivit den dömda transkvinnan som en "poliskvinna", utan att nämna att han är en biologisk man.
Tidningen Süddeutsche Zeitung går så långt som att lyfta "poliskvinnan" som ett exempel på att "även kvinnor" kan utföra sexuellt våld, rapporterar Reduxx.
Den 55-åriga transkvinnan Maja Schmid föddes som man och ändrade senare sitt juridiska kön till kvinna.
Våldtäkten ägde rum i augusti 2025, när den då 15-åriga flickan och Schmid var ute på en utflykt.
Året innan hade Schmid skickat sexuella bilder till flickan samtidigt som han arbetade på polisen.
Vid ett stopp på en vägkrog nära Irschenberg följde Schmid efter flickan in på toaletten, trängde sig in i hennes bås, låste dörren och våldtog henne.
Schmid var redan då föremål för en utredning om barnpornografibrott. Det var dock den dåvarande fästmön som slog larm om kontakterna med flickan, efter att ha upptäckt meddelanden i telefonen.
Polisen hittade därefter barnporr. Delar av materialet visade barn så unga som tre till fyra år.
Dessutom hittade polisen filmer som visade honom ha sex med en hund.
Den delen av åtalet lades dock ned, eftersom det inte kunde bevisas att filmerna hade framställts i syfte att spridas.
Schmid erkände våldtäkten vid rättegångens början. Flickan, som nu är 16 år, ville inte möta han i rättssalen och fick därför vittna via videolänk.
Den 6 oktober dömde domstolen Schmid till tre år och tre månaders fängelse för våldtäkt, sexuellt utnyttjande av ungdom, misshandel och innehav av övergreppsmaterial på barn.
Schmid ska också betala flickan 11 000 euro i skadestånd, motsvarande omkring 120 000 kronor.
Tidningen Reduxx reagerar på att flera tyska medier har beskrivit Schmid som "poliskvinna" eller "kvinnlig polis", utan att nämna att 55-åringen föddes som man.
Oroväckande nog har flera medier utelämnat den uppgiften, skriver tidningen.
Som exempel skriver Süddeutsche Zeitung:
"Statistiskt sett är kvinnor betydligt mer sällsynta som gärningspersoner vid den här typen av brott. Men även kvinnor kan vara våldsamma, begå sexuellt våld och våldta. Även som poliser".
Schmid satt först häktad på en kvinnoavdelning, men flyttades senare till en mansavdelning. Enligt Reduxx har försvarsadvokaten antytt att Schmid vill bli flyttad tillbaka till en kvinnoavdelning.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
