Trippelmördaren i Uppsala döms till livstid

Fredric Gülich Brendling avrättade tre yngre män i en frisörsalong i Uppsala.
Trippelmördaren i Uppsala döms till livstid
Faksimil, P4 Uppland
Publicerad den

Den 29 april sköt Fredric Gülich Brendling ihjäl tre yngre män vid en frisörsalong i centrala Uppsala.

Den då 20-årige mannen sköt dessutom, mot betalning, mot två män med gängkopplingar i Eslöv två veckor tidigare.

"Påföljden bestäms till fängelse på livstid" skriver Uppsala tingsrätt i sin dom.

Fredric Gülich Brendling döms till livstids fängelse för tre mord, fyra försök till mord och två grova vapenbrott. Han ska dessutom betala drygt 3,4 miljoner kronor i skadestånd till de anhöriga och övriga brottsoffer.

"De brott som han döms för är synnerligen brutala och har lett till döden för tre unga personer. Brotten har påverkat ett stort antal människors liv, inte minst de anhöriga till de dödade. Någon annan påföljd än fängelse på livstid är inte aktuell för 21-åringen", säger Daniel Gustavsson, rådman och rättens ordförande vid Uppsala tingsrätt i ett pressmeddelande.

När mannen greps i maj förra året beslagtog polisen 113 000 kronor i kontanter, vilka han uppgav att han hade tjänat genom knarkaffärer, rapporterade SVT Uppsala tidigare. I ett brev, som hittades vid samma tillfälle, beskrev han hur han skulle åta sig olika uppdrag mot betalning.

Gülich Brendling förnekar samtliga gärningar och bestrider ansvar för dessa, enligt domen. Han har ingen anknytning till vare sig Uppsala eller Eslöv.

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se