Trump försöker förklara könsbyten för Saudiarabiens kronprins: "Vad i helvete pratar han om?"
USA:s president Donald Trump väckte skratt och höjda ögonbryn när han inför saudiska affärs- och politiska ledare, däribland kronprins Mohammed bin Salman, raljerade över amerikanska woke-fenomen.
Det var på ett investmentmöte mellan USA och Saudiarabien på Kennedy Center som han beskrev saudiernas reaktion på bland annat transfrågor och liberalism. Han skojade även om att sparka Fed-chefen Jerome Powell.
Under mötet lanserades en ny säkerhetsallians mellan USA och Saudiarabien, där Saudiarabien utsågs till "major non-NATO ally". Detta knöts direkt till löftet om att saudiska investeringar i USA ökar till nästan 1 biljon dollar.
Trump tog chansen till att skämta om politisk korrekthet och transfrågor:
"Många av saudierna sitter här och säger: Vad i helvete pratar han om – det här med att byta kön?"
Han drev även med begreppet "liberal":
"Jag vet inte om ni känner till ordet 'liberal', ordet 'liberal' existerar inte."
Han väckte skratt när han skämtade på Fed-chefen Jerome Powells bekostnad, anklagade honom för inkompetens och för att ha slösat miljarder på en myndighetsrenovering.
”Killen är grovt inkompetent och borde stämmas för att han lagt fyra miljarder dollar på att bygga en liten byggnad. Jag bygger en balsal som kommer kosta en bråkdel av det och den är större än hela deras projekt tillsammans."
Samtidigt tackade han finansministern Scott Bessent för att vara en "förnuftets röst" som stoppar honom från att sparka Powell på direkten.
"Scott, du måste ta tag i den här killen. Han har riktiga mentala problem. Det är något fel på honom… Jag skulle gärna sparka snubben."
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

