Trump till Hamas: Shalom! Släpp gisslan eller dö

Trump till Hamas: Shalom! Släpp gisslan eller dö
Publicerad den

Donald Trump har ställt ett tydligt ultimatum till Hamas: släpp gisslan eller dö. Beskedet, som publicerades i ett eldigt inlägg på Truth Social och X, kom kort efter ett möte mellan presidenten och frigivna tidigare gisslan som hölls fångna av den terrorstämplade organisationen Hamas som styr Gaza-remsan.

– 'Shalom Hamas' betyder Hej och Hejdå – Ni kan välja. Släpp alla gisslan nu, inte senare, och återlämna omedelbart alla döda kroppar av de människor ni har mördat, annars är det SLUT för er.

Bland gisslan som Trump träffade fanns Eli Sharabi, Doron Steinbrecher, Keith Siegel, Aviva Siegel, Naama Levy, Omer Shem Tov, Iair Horn and Noa Argamani, enligt Hostages and Missing Families Forum.

Endast sjuka och förvridna människor behåller kroppar, och ni är sjuka och förvridna! Jag skickar Israel allt de behöver för att slutföra jobbet, inte en enda Hamas-medlem kommer att vara säker om ni inte gör som jag säger. Jag har just träffat era tidigare gisslan vars liv ni har förstört. Detta är er sista varning! För ledarskapet – nu är det dags att lämna Gaza medan ni fortfarande har en chans. Även till folket i Gaza: En vacker framtid väntar, men inte om ni håller gisslan. Om ni gör det, är ni DÖDA! Gör ett SMART val. SLÄPP GISSLAN NU, ELLER SÅ KOMMER NI ATT FÅ BETALA ETT HÖGT PRIS SENARE!

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se