Riks

Nyheter

Tre personer skjutna inom loppet av ett dygn

Under natten till fredagen inträffade två mordförsök i Jönköping. Senare under fredagen inträffade en skottlossning i Alvesta.

iStock_523691773_2.jpg

iStock_523691773_2.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min 1
Dela:
0

Under natten till fredagen inträffade en skottlossning vid Vätterstranden i Jönköping. En man i 30-årsåldern har häktats misstänkt för två mordförsök och grovt vapenbrott, efter att ha skjutit mot två personer – varav en träffades i bröstet och vårdas med allvarliga skador på Länssjukhuset Ryhov.

Polisen ser i nuläget ingen koppling till gängkriminalitet enligt SVT.

Senare under fredagen, vid 17:56, larmades polisen om en ny skottlossning – denna gång i centrala Alvesta.

En man i 35-årsåldern anträffades skottskadad i ett trapphus. Vid niotiden meddelade polisen att han dött och att en förundersökning om mord inletts. Ingen misstänkt har gripits.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy