

TV4 stöttar nu Leif GW Persson efter stödet till en åtalad vänsterextremist.
– Jag stödjer det till 100 procent. Sa Leif GW Persson i TV4 "Nyhetsmorgon"
Vänsterextremisten misstänks bland annat för att ha placerat äpplen målade med Hitlermustasch utanför Forssells bostad samt ställt en docka med en låtsaskniv utanför Benjamin Dousas (M) hem.
I sändningen i TV4 "Nyhetsmorgon" uttryckte GW Persson sitt stöd för den åtalade.
– Jag stödjer det till 100 procent. Jag har hygglig ekonomi och kan till och med tänka mig att ta hans rättegångskostnader. Jag är oreserverat på gärningspersonens sida, sade GW Persson.
Uttalandet har mött kritik från flera politiker. Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) skrev på X att GW ”alltför ofta” visat prov på bristande omdöme. Även SD-ledaren Jimmie Åkesson ifrågasatte om det inte är dags för kriminologen att gå i pension.
GW Persson avfärdar dock kritiken.
– Folk får tycka vad de vill. Angående min pension så är det något jag kommer att vänta med så länge jag kan, säger han.
TV4:s tillförordnade ansvarige utgivare för Nyhetsmorgon och ansvarige utgivare för TV4 Nyheterna, Fredrick Malmberg, försvarar publiceringen.
– De tycker han ska gå i pension, men det tycker inte vi, säger han till TV4.
Med anledning av den senaste debatten betonar han vikten av yttrandefrihet.
– Yttrandefriheten innebär att även stark, provocerande och obekväm kritik mot makthavare eller rättsväsendet måste få uttryckas – särskilt i politiska frågor. Att Leif GW Persson offentligt tar ställning, hur kontroversiellt det än är, är i sig ett uttryck för denna grundläggande frihet, säger han till TV4.
Samtidigt framhåller han att hot inte är acceptabla.
Rättegången mot vänsterextremisten startade förra veckan.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.