
Fotografen och frilansjournalisten Anas Zaid Fteiha, som arbetar för den turkiska nyhetsbyrån i Anadolu ska enligt uppgifter från den tyska tidningen Bild, arrangerat bilder vid matutdelningar i Gaza, rapporterar Expressen.
Nu kritiserar två tyska medier vissa bilder och menar att det är en del av Hamas propagandastrategi.
Fotografen ska exempelvis ha fångats när han endast fotograferade kvinnor och barn, medan andra fotografer tog bilder på män som väntade på att få mat - som sedan fick det.
Han anklagas även för att ha varit propalestinsk aktivist, då han enligt Bild i ett tidigare Instagram inlägg har publicerat en bild på dig själv där han har blivit målad av en konstnär som är antisemit. De uppger även att han har delat ett inlägg med en text som lyder “Fuck Israel”.
Det tyska journalistförbundet har också påpekat att de medvetet använder bilder för att forma opinionen, även Israel. Historiken och fotoexperten Gehard Paul, Süddeutsche Zeitung, menar att syftet är att skapa ilska mot Israel och väcka sympati mot Gaza.
“I södra Gaza kontroller Hamas 100 procent av bildproduktionen" säger han.
Tidningen Bild har fått stor uppmärksamhet på sociala medier och har delats av det Israeliska utrikesdepartementet.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.