UD avråder från alla resor till Israel och Palestina | Riks
Riks
Nyheter

UD avråder från alla resor till Israel och Palestina

15.jpg

15.jpg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

Med anledning av det kraftigt försämrade säkerhetsläget i regionen har Utrikesdepartementet den 14 juni 2025 beslutat att skärpa reseavrådan för Israel.

Följande avrådan gäller: UD avråder från alla typer av resor till Israel, inklusive turist- och besöksresor, arbetsresor samt övriga vistelser.

Denna avrådan baseras på en samlad bedömning av det rådande säkerhetsläget, som präglas av ökad risk för våld, oroligheter och instabilitet.

UD skärper även avrådan för Palestina och avråder från alla resor.

Avrådan gäller tills vidare och kan komma att ändras med kort varsel beroende på utvecklingen av säkerhetsläget. Utrikesdepartementet uppmanar resenärer att regelbundet kontrollera aktuell information via Utrikesdepartementets reseinformation på swedenabroad.se samt appen UD Resklar.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy