L-kravet: Euro-omröstning för SD i regering

Enligt uppgifter till Kvartal och Dagens ETC kan Liberalerna överge sin röda linje mot regeringssamarbete med Sverigedemokraterna. I utbyte ska partiet bland annat få igenom en folkomröstning om euron.
Liberalernas Simona Mohamsson ställer sig bakom oppositionen.
Liberalernas Partiledare, Simona Mohamsson. Foto: SPA
Publicerad den

Interna källor i Liberalerna har bekräftat för Kvartal och Dagens ETC att partiet väntas öppna för Sverigedemokraterna i regering.

Enligt Dagens ETC ska de få en folkomröstning om euron i utbyte.

Liberalerna kan vara på väg att ändra sin linje gentemot Sverigedemokraterna.

På torsdagskvällen rapporterade Kvartal att partiet väntas komma med ett nytt besked om sin hållning i regeringsfrågan. Enligt uppgifter till tidningen kan Liberalerna öppna för att sitta i regering tillsammans med Sverigedemokraterna.

Tidigare har partiledaren Simona Mohamsson sagt att partiet inte vill sitta i regering med Sverigedemokraterna, utan i stället föredrar ett nytt Tidöavtal.

Enligt uppgifterna väntas ett nytt besked från partiledningen under fredagen. Exakt hur linjen kommer att formuleras är ännu oklart.

Dagens ETC uppger samtidigt att Liberalerna i förhandlingar kan få igenom politiska krav i utbyte. Enligt tidningens källor handlar det bland annat om en folkomröstning om euron.

Något officiellt besked från partiledningen har ännu inte presenterats.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se