

Regeringen planerar stöd på 520 miljoner till inrikesflyget.
Pengarna ska stärka flyget under den pågående bränslekrisen.
Åtgärderna presenteras i en extra ändringsbudget under torsdagen.
Regeringen planerar att ge ekonomiskt stöd till inrikesflyget. Under torsdagsmorgonen presenteras åtgärder för luftfarten i en extra ändringsbudget.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver läget som osäkert med krig och stigande priser. Samtidigt pressas flygbranschen av högre bränslekostnader och störningar kopplade till Hormuzsundet.
För att möta detta presenterar regeringen ett stödpaket på 520 miljoner som ska dämpa effekterna.
– Vi sitter ju inte och rullar tummarna utan det vi ger besked om idag är det kraftigt paket för att ha beredskap för en situation som kan väntas bli värre eller fortsatt besvärlig, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).
400 miljoner kronor ska användas för att ta bort avgifter kopplade till trafiksäkerhetskontroller. Denna åtgärd är enligt mattias en enkel åtgörs för att dämpa kostnaderna.
Ytterligare 100 miljoner kronor ska gå till att säkra viktiga inrikesflyg genom trafikplikt, för att minska risken att flyglinjer läggs ned till följd av de högra bräsnlepriserna.
20 miljoner kronor i ett riktat statsbidrag till regionerna för sjuktransporter med ambulansflyg och helikopter.
Thomas Morell (SD) säger att flyget har en viktig roll i landets infrastruktur.
– Vi måste ju ha en fungerande infrastruktur för de människor som lever och bor även i de avlägsna delarna utav vårt land, säger Morell.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.