V anklagar C för att kortsluta regeringsbildningen
"Ni kan inte välja bort SD och samtidigt få full högerpolitik”

Foto: Riks
Redaktionen
Skribent
Rörigheten på den rödgröna sidan fortsätter.
Nu anklagar V:s Ida Gabrielsson Centerpartiet för att kortsluta regeringsbildningen.
– Det går inte att välja bort SD och samtidigt få full utdelning för borgerlig ekonomisk politik, skriver hon på X.
– Om man går till val på Magdalena Andersson till statsminister så bör man ju ha funderat igenom detta redan?
Vänsterpartiets Ida Gabrielsson riktar skarp kritik mot Centerpartiet och menar att partiet kortsluter båda vägarna till en ny regering.
– Konsekvenserna av att välja Magdalena Andersson är att man får igenom mindre av sin högerpolitik. Det går inte att välja bort SD och samtidigt få full utdelning för borgerlig ekonomisk politik, skriver Gabrielsson.
V: C valde Magdalena - för att slippa SD
I ett inlägg på X reagerar V:s ekonomisk-politiska talesperson Ida Gabrielsson på Centerpartiets hållning i regeringsfrågan. Hon har svårt att förstå argumentet att V och C tycker för olika för att samarbeta.
"Hela anledningen till att C valt samma statsministerkandidat som oss andra rödgröna är att dom inte vill styra med SD."
Gabrielsson påpekar att C valt Magdalena Andersson som statsministerkandidat just för att slippa styra med SD. Då måste partiet också acceptera följderna, menar hon.
Kritiken: C borde ha funderat igenom detta innan
"Jag kan inte lägga mig i vilket sida C borde ha valt eller bör välja, men om man går till val på Magdalena Andersson till statsminister så bör man ju ha funderat igenom detta redan?" skriver Ida.
Hon varnar för att det skadar demokratin om de som röstade på något annat inte ser någon skillnad efter valet.
– Vi har inte tvingat C att välja ”vår” sida. C måste ta konsekvenserna av sitt val och göra som alla andra, kompromissa, avslutar hon.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
