Vårdbolag med brottsåtalad ägare får miljonavtal – Transportstyrelsen säger upp

Vårdbolaget Medcura har avtal med myndigheter trots att en ägare är åtalad för grovt skattebrott.
Vårdbolag med brottsåtalad ägare får miljonavtal – Transportstyrelsen säger upp
Foto: Wikipedia
Publicerad den

Medcura, ett vårdbemanningsföretag vars före detta vd och delägare Niclas Erblad Cleverling är åtalad för grovt skattebrott och bokföringsbrott, har avtal med Kriminalvården och Transportstyrelsen. Bolaget omsätter hundratals miljoner i skattemedel.

Åtalet gäller bland annat falska fakturor och felaktiga skatteavdrag för lyxresor. Trots detta har bolaget levererat tjänster till myndigheter, där Transportstyrelsen nyligen meddelat att de säger upp avtalet på grund av bristande kreditvärdighet.

Kriminalvården menar att lagstiftningen begränsar deras möjligheter att stoppa brottsmisstänkta leverantörer.

Niclas Erblad Cleverling kommenterar inte pågående rättsprocesser och har polisanmält en reporter för grovt förtal. Juridikprofessorn Olle Lundin pekar på brister i kontrollen av leverantörer i offentliga upphandlingar. Detta rapporterar Aftonbladet. 

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se