Ännu en mediesatsning där kopplingen till S tonas ner

Skånsk tidning som startades av fackföreningar – bara S-toppar i styrelsen
Skånes Folkblad finns både som nättidning och som papperstidning.
Skånes Folkblad finns både som nättidning och som papperstidning.Skånes Folkblads hemsida (skanesfolkblad.se)
Publicerad den

Flera fackföreningar står bakom Skånes Folkblad.

Men ingen av personerna i ägarstyrelsen har någon direkt koppling till facket, däremot till Socialdemokraterna.

I februari i år meddelade föreningen ”Folkrörelsemedia i Skåne” att man skulle starta tidningen Skånes Folkblad. Föreningen uppgavs vara startad av nio skånska fackföreningar inom Byggnads, Handels, IF Metall, Kommunal och Transport.

Tidningen ges sedan 31 mars i år ut både i pappersupplaga och som nättidning som uppdateras med nyheter och opinionsmaterial dagligen. Ledarsidans beteckning är ”oberoende socialdemokratisk”.

Kopplingar till socialdemokraterna

Tidningens ägare har dock tydliga kopplingar till socialdemokraterna, något som dock inte uppges på dess hemsida eller angavs när tidningen lanserades. I styrelsen för bolaget som äger Skånes Folkblad återfinns personer som alla är eller varit aktiva eller anställda i socialdemokraterna:

Daniel Färm: VD för Skånes Dagblad och även VD för S-ägda AIP Media sedan flera år.

Jeanette Gustafsdotter: riksdagsledamot (S) och kultur- och demokratiminister i regeringen Löfvén 2021-2022.

Nina Wadensjö: Förlagschef på förlaget Atlas som ägs av S-knutna Arena-gruppen (som delvis finansieras av flera fackförbund). Hon var tidigare anställd i S som bl.a kommunikationschef och tidigare även politisk sekreterare i Solna kommun.

Sebastian Merlöv: Organisdationskonsult i egen firma och tidigare lokalpolitiker (ordförande S i Lomma). Stod även som S-kandidat till riksdagen, men hoppade av i protest mot S skärpta migrationspolitik under regeringen Löfvén.

Styrelsen i Skånes Folkrörelsemedia AB.
Styrelsen i Skånes Folkrörelsemedia AB.Allabolag.se

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se