Charlie Weimers: Det är inte en bra dag för Europa

Charlie Weimers: Det är inte en bra dag för Europa
Publicerad den

EU-parlamentet röstar ja till Ursula von der Leyen som ordförande för EU-kommissionen. Med 401 röster säkrar hon en ny mandatperiod med god marginal. – De kommande fem åren kommer att definiera Europas position i världen för de kommande fem decennierna, sa hon i sitt tal inför omröstningen.

Sverigedemokraternas Charlie Weimers är starkt kritisk till Ursula von der Leyen och menar att Europa har fem svåra år framför sig. Det kommer att bli svårt för industrin, säger Weimers.

Donera gärna via Swish: 123 121 49 31 (Rplay Nordic Media AB) Eller Bankgiro: 212-6381 Bli medlem i kanalen för att stötta Riks https://www.youtube.com/channel/UC92Oxzg1gRXf7awoRX3GG8g/join

Riks #Sverige

Glöm inte bort att prenumerera på vår kanal om ni gillar det vi gör! 👍 Kommentera gärna men glöm inte bort att hålla en trevlig ton!

Besök gärna vår hemsida på riks.se

Glöm inte bort att följa oss på: Instagram: https://www.instagram.com/riksstudios/ Facebook: https://www.facebook.com/Riksstudios Twitter: https://twitter.com/Riksstudios

Vi tar gärna emot era synpunkter på våra program: 💻 redaktion@riks.se

Tipsa oss: tips@riks.se Ansvarig utgivare: Richard Sörman

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Populära artiklar

No stories found.
logo
Riks
riks.se