Socialdemokraternas politiker granskade: Bor inte blandat

Carl Eos: Socialdemokraterna går till val på tvångsblandning av Sveriges villaområden. De försöker kanske undvika att prata om det, men beläggen finns i deras officiella dokument. Därför finns nu en kartläggning av partiets riksdagsledamöters boendeform. Här kan du läsa om ifall Socialdemokraterna bor som de tycker svenskarna ska bo.
Magdalena Andersson (S).
Magdalena Andersson (S).Foto: SPA / Wikimedia Commons
Publicerad den

Socialdemokraterna har gjort ”blandning” till ett politiskt ideal. Eftersom åratal av misslyckad socialdemokratisk invandringspolitik skapat utanförskapsområden ska vanliga människor nu även behöva se sina bostadsområden förstöras. Villaområden ska kompletteras med hyresrätter. Med hjälp av stadsplanering vill man skapa det nya Sverige.

Men ingen vill bo i hyresrätter insprängda mellan villor utanför staden. Folk vill bo i lägenhet i stadsmiljö eller i småhus utanför staden. Inte ens Socialdemokraternas egna politiker lever som de lär.

På sajten Stoppa tvångsblandningen granskas var socialdemokratiska riksdagsledamöter faktiskt bor. Politikerna som vill förändra vanliga svenskars bostadsområden har själva gjort exakt samma val som vanliga människor gör när de får bestämma själva. De bor inte blandat.

De bor i välmående villaområden, attraktiva innerstadskvarter och lugna medelklassmiljöer. De söker trygghet, ordning, bra skolor och stabilitet. Precis som alla andra människor. Hela 77 % av de socialdemokratiska riksdagsledamöterna bor i småhus eller radhus i villaområde eller på landsbygd.

Det är egentligen inte märkligt. Det märkliga är att Socialdemokraterna samtidigt försöker få vanliga svenskars bostadspreferenser att framstå som ett samhällsproblem.

Hela idén om tvångsblandning bygger på föreställningen att det är fel med olika typer av bostadsområden. Allt ska vara blandat. Detta står uttryckligen i partiets dokument från senaste kongressen, vilket jag beskriver mer i detalj i en artikel i Smedjan

Men människor väljer inte bostadsområde slumpmässigt. Barnfamiljer söker trygghet och lugn. Unga, och för all del många äldre, söker stadsliv och puls. Människor vill bo där de känner trivsel, gemenskap och säkerhet. Det är inte konstigt. När människor får välja själva uppstår olika typer av områden. Vissa täta och urbana. Vissa gröna och lugna. Vissa mer en helt dominerande boendeform och andra med olika. Så fungerar fria samhällen.

Problemet för Socialdemokraterna är att deras ideologi inte accepterar detta. Om människor frivilligt väljer annorlunda än politikerna önskar måste politiken börja styra hårdare.

Därför handlar den moderna socialdemokratiska bostadspolitiken allt mindre om att bygga fler bostäder och alltmer om att förändra människors livsmönster. Kommuner ska styra upplåtelseformer och bostadsområden ska planeras fram politiskt.

Men om blandning nu är så fantastiskt varför väljer då inte socialdemokratiska toppolitiker själva att leva enligt idealet? Hela projektet faller ihop. Ingen tror egentligen på det fullt ut. Inte ens de själva.

Den verkliga konfliktlinjen går därför mellan de som accepterar att människor gör olika livsval och människor som vill att politiken ska korrigera dessa val. Vanliga svenskar behöver inte moralpredikningar från politiker som själva flyttar till attraktiva områden samtidigt som de försöker omforma andras bostadsområden.

Socialdemokraterna har som vanligt skapat en och endast en bild av vad som är bra. Sen vill de tvinga in alla i den mallen. Spräng in hyresrätter mellan villorna. Alla ska bo blandat. Och om någon sedan försöker fly genom att välja en skola i ett annat område så ser vi till att lägga ner friskolorna.

Det finns inget konstigt i att vilja olika. Vissa vill bo i stadsmiljö och andra i villa. Det finns inget konstigt i att vilja ge sina barn lugna uppväxtvillkor. Det finns inget konstigt i att vilja bo bland människor man känner samhörighet med. Det är inte ett samhällsproblem. Framförallt är det positivt att det finns olika typer av bostadsområden. Den socialdemokratiska fixeringen vid att allt ska vara blandat, allt ska vara lika, är absurd.

Det är just därför socialdemokratiska riksdagsledamöter själva bor som de gör. För när ideologin möter verkligheten väljer även Socialdemokraterna samma sak som vanliga svenskar. Friheten att själv få bestämma hur man vill leva.

Och om man vill ha mer blandade områden så är det ju som en socialdemokratisk politiker i Stockholm sa: Det är bara att flytta. Det är inget tvång. Socialdemokraternas riksdagsledamöter kan när som helst välja att flytta till blandade bostadsområden.

Carl Eos, verksam på Riks och Oikos

Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

logo
Riks
riks.se