
Massinvandringen, ”klimatkrisen” och den så kallade gröna omställningen, och en rad andra frågor, har länge varit heliga kor i den svenska politikeradeln. Absoluta sanningar som man inte får ifrågasätta. Och har man fräckheten att ändå göra det har media- och politikerkåren inte varit sena med att idiotförklara och misstänkliggöra de som haft fräckheten att ifrågasätta makten.
Sverige har allt för länge styrts av politiker som har vanföreställningar om sin egen förträfflighet. Och ska vi inte vara en ”humanitär stormakt” så ska vi vara bäst i klassen när det kommer till att lägga krokben för de egna medborgarna eftersom vi måste rädda klimatet. Länge ansåg den politiska klassen att drivmedelspriserna måste ligga nära 30 kronor litern eftersom de annars skulle tappa ansiktet på en glassigt FN-klimatkonferens på andra sidan jordklotet.
Att lokalpolitiker fattar vansinniga beslut om att skuldsätta kommunen upp över öronen för att bygga ett badhus eller något annat som ska ”sätta kommunen på kartan” utgör inte ett existentiellt hot mot Sverige. Det är mera ett stort problem för just de stackare som röstat fram dessa politiker i sina respektive kommuner. Men vad gör vi när denna typ av politiker får styra ett land och dessutom hejas på av hela maktapparaten?
Frågan alla borde ställa sig efter att Northvoltbubblan till slut sprack är hur kan våra eliter vara så usla? Hur kommer det sig att SVT ivrigt påhejat ett extremt riskabelt projekt där skattebetalare runt om i Europa får stå för notan medan ledningen i Northvolt kan casha ut miljoner?
Vi ser redan nu hur krishanteringen drar i gång i det politiska ”klägget”. Men faktum är att det bara är en tidsfråga innan de hoppar på nästa idiotprojekt och cirkusen är i gång igen. Då vår politiska klass inte är kapabel att utöva självkritik och ändra riktningen innan det är för sent ställer jag mig frågan hur många fler idiotpolitiker Sverige har råd med innan det är för sent?
Jacob Hagnell
Chefredaktör Riks.se
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.