
Under förmiddagen gick Jimmie Åkesson (SD) ut med att han vill att regeringen ska få mer kontroll över utredningar.
– Regeringen borde i många fall åtminstone kunna ha en mer kontroll över de utredningar som sker. Och det gör man ju redan i dag, det är ju en del utredningar som sker internt på regeringskansliet. Där borde man kanske bygga upp ännu större utredningsresurser, säger partiledaren till SVT.
Han kritiserar även den långsamma lagstiftningsprocessen och säger att målet är att halvera tiden för den. Det kommer Sverigedemokraterna trycka på efter valet.
I intervjun förklarar Åkesson att han känner att Sverigedemokraterna ”gjort en gärning politiskt där vi har utmanat den politiska eliten och etablissemanget”. Den banan har han kört på i 20 år och vill fortsätta på, genom att ge regeringen mer kontroll.
– Mer av ministerstyre är ett alternativ vi bör överväga, säger han.
Att en ”anonym myndighetschef” är ansvarig tycker han är odemokratiskt.
Åkesson utesluter inte att bli statsminister efter nästa val och tror att det är vad hans väljare förväntar sig.
Han avslutar intervjun med att berätta att oavsett hur det går i valet, så vill han ha politisk makt.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.