Al-Sahlani (C): "Rasistiskt" att mäta invandrares värderingar | Riks
Riks
annons
Nyheter

Al-Sahlani (C): "Rasistiskt" att mäta invandrares värderingar

Nästan varannan SFI-elev accepterar inte homosexualitet

Al-Sahlani (C): "Rasistiskt" att mäta invandrares värderingar

Foto: Wikimedia Commons

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

2 min
Dela:
0

En ny mätning visar att nästan hälften av SFI-elever anser att homosexualitet är oacceptabelt.

Nu går Centerpartiets EU-parlamentariker Abir Al-Sahlani till angrepp mot själva idén att mäta invandrares värderingar.

– Själva premissen för tanken är rasistisk, säger hon i ett klipp på sociala medier..

Bland de SFI-elever som svarade uppgav nästan hälften att homosexualitet är oacceptabelt. Mätningen visar även att var femte migrant som bott i Sverige i över 20 år uppger att han eller hon aldrig har förvärvsarbetat. I utsatta områden är siffran nästan var tredje.

Resultaten har lett till en debatt om integration och svenska värderingar. Centerpartiets migrationspolitiske talesperson Niels Paarup-Petersen har bland annat sagt att invandrare ska "badas" i svenska värderingar genom SFI.

annons

Men partikamraten och EU-parlamentarikern Abir Al-Sahlani riktar i ett klipp på sociala medier kritik mot själva mätningen – och mot integrationsminister Simona Mohamsson.

– Jag vill egentligen vara all supportive. Men att mäta invandrares värderingar, det första en gör som integrationsminister, är ju bara så fel.

Hon menar att Mohamsson i stället borde rikta blicken mot "systemen".

– Man kan faktiskt börja titta som politiker på systemen istället för att börja med att hacka på människorna.

Därefter kallar hon premissen bakom mätningen rasistisk.

– Men själva premissen för tanken är rasistisk. Att om du som har en bakgrund i ett annat land kan ha andra värderingar än gemene man i Sverige. Den premissen, den är rasistisk.

annons

Uttalandet har väckt reaktioner på sociala medier. Journalisten Sofie Löwenmark skriver:

– Jag tänkte skriva något balanserat om det här tramset. Jag har letat efter orden. Men det är så monumentalt jävla dumt att varje försök till nyansering blir löjligt.

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

annons

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy