

Ännu en man misstänks för våldtäkt inom äldreomsorgen i Solna.
En 30-årig man från Eritrea, som arbetat inom hemtjänstverksamhet i Solna, åtalas just nu för att ha våldtagit en äldre kvinnlig vårdtagare.
Han är emellertid inte den ende som utreds misstänkt för våldtäkt inom äldreomsorgen i Solna.
Ytterligare en man, som är i 60-årsåldern, utreds misstänkt för en våldtäkt som ska ha begåtts i början av april i år.
Även den mannen kommer från Eritrea och har varit kommunalt anställd som undersköterska.
Den misstänkta våldtäkten ska ha begåtts på ett äldreboende i Solna.
Den misstänkte mannen satt häktad mellan den 19 och 24 april, men försattes därefter på fri fot igen.
– Jag hävde den häktningen, säger kammaråklagare Kajsa Hultqvist till Riks.
– Vi har vissa utredningsåtgärder som jag hoppas kommer bli klara inom kort för att ta ställning till om den här utredningen ska leda vidare eller inte.
– Exakt vad det är för åtgärder kan jag inte gå in på. Förundersökningen fortsätter, men han är på fri fot.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.