Knivman dödshotade SD-politiker på valdagen – slipper fängelse
Säger sig vara uppjagad över utvisningar • Se filmen

Foto: Privat
Bo Sjöholm, 57, döms för att ha dödshotat Fredrik Thomasson (SD) på valdagen i Karlshamn.
Han hotade att sticka kniven i SD-politikern. I hans bil hittades knivar och en yxa.
Sjöholm döms även för att ha skickat ett brev med misstänkt pulver till en åklagarkammare.
Det var på valdagen den 13 september som Fredrik Thomasson, ordförande för Sverigedemokraterna i Blekinge, befann sig på Stortorget i Karlshamn för att kampanja.
Bo Sjöholm började skrika mot honom.
Filmer från platsen visar hur Sjöholm bland annat vrålar "Stick!" och "Aus!".
Han hotar med att sticka SD-politikern.
Därefter börjar han skratta högljutt.
Nu slår Blekinge tingsrätt fast att Sjöholm gjort sig skyldig till olaga hot. Domstolen konstaterar att hotet hörs på filmen.
"Avhyser folk"
I polisförhör berättade Sjöholm att han hade sett Sverigedemokraterna på torget och sagt följande i förbifarten:
– Om ni avhyser folk kanske ni själva blir avhysta.
Enligt domen har Sjöholm också berättat att han sagt något i stil med att den som utvisar andra själv riskerar att bli utvisad.
Sjöholm har förnekat att han hotat Thomasson. Han hävdar i stället att SD-politikern knuffade honom och följde efter honom över torget.
Tingsrätten anser att filmen och vittnesuppgifterna bevisar hotet.
Två knivar och en yxa
Efteråt hittade polisen två knivar och en yxa i Sjöholms bil.
En hantverkarkniv låg lättillgänglig i förardörren. En Morakniv och en yxa låg under golvet i bagageutrymmet.
Åklagaren ville få Sjöholm dömd för grovt brott mot knivlagen.
Enligt rätten var det dock befogat att förvara Morakniven och yxan i bagageutrymmet som verktyg. Däremot var det inte befogat att ha hantverkarkniven lättillgänglig i förardörren.
Sjöholm döms därför för brott mot knivlagen av normalgraden. Han ska få tillbaka Morakniven och yxan när domen vunnit laga kraft.
Foto: Polisen
Skickade pulver till åklagare
I samma dom fälls Sjöholm även för tre fall av olaga hot mot anställda vid en åklagarkammare i Malmö.
År 2024 skickade han ett brev med ett okänt brunt pulver och en hotfull lapp till myndigheten.
Han döms för olaga hot mot tre anställda.
Slipper fängelse
Sjöholm är tidigare dömd för olaga hot vid flera tillfällen.
Tingsrätten konstaterar att hotet mot Thomasson var ett konkret hot om livsfarligt våld, riktat mot honom i hans egenskap av politiker.
Domstolen anser också att både hotet mot SD-politikern och hoten mot åklagarkammaren kan ses som angrepp mot viktiga samhällsfunktioner.
Brotten har ett samlat straffvärde på fyra månaders fängelse.
Rätten anser att både brottens karaktär och Sjöholms tidigare brottslighet talar för fängelse. Men eftersom han under rättegången ställt sig positiv till skyddstillsyn väljer domstolen den påföljden i kombination med samhällstjänst.
Sjöholm döms till skyddstillsyn och 100 timmars samhällstjänst.
Han ska också betala 8 000 kronor i skadestånd till Fredrik Thomasson.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
