Lars Beckmans X-konto som mörkt exempel i socialdemokratisk ”kulturkanon” – nu slår han tillbaka | Riks
Riks
Nyheter

Lars Beckmans X-konto som mörkt exempel i socialdemokratisk ”kulturkanon” – nu slår han tillbaka

GlTYw3SXMAA1Hzo.jpg

GlTYw3SXMAA1Hzo.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Arbetarbladets krönikör Simon Ridell publicerade i veckan en "gästrikisk kulturkanon" med 18 punkter. Listan innehöll allt från bearnaisesås och bockbränning till Jimi Hendrix-spelning i Högbo – men på sista plats fanns något helt annat: riksdagsledamoten Lars Beckmans (M) X-konto, med över 470 000 inlägg.

Ridell beskrev kontot som ett slags mörkt inslag i historien, ett exempel på hur en "till synes normal man" kan rasa ner i sociala mediernas fördärv.

Beckman svarar med glimten i ögat i ett meddelande till Riks:

annons

– Sociala medier har flyttat makten från en redaktör och nyhetsredaktion till oss vanliga människor. Det är klart att det är jobbigt för en S-märkt redaktör att man inte kan styra samhällsdebatten längre utan nu kan informationen och nyheter flöda fritt utan censur.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy