
Svart, tjockt damm lägger sig som en hinna i de nya elbussarna från Kina.
– Det är för fan hälsovådligt, säger en person till Expressen, som inte längre vill jobba i bussarna.
Det handlar om 29 elbussar, som ägs av bolaget Connect bus, i Östgötatrafiken.
Svarta partiklar lägger sig som en hinna inne i bussarna, enligt facket, som nu beslutat om ett skyddsstopp. En analys visar också på höga värden av ämnen som benzen, xylen och toluen, skriver Expressen.
– Det har varit ett tjockt, tjockt damm, som en dimma i bussen emellanåt. Jag vet att chaufförer har märkt av det, känt av det i halsen, säger en resenär till Expressen, som också säger att chaufförer kört med munskydd.
– Många är oroliga, många åker med men vet inte vad det finns för ämnen i bussen.
"EN FÖRARE KRÄKTES"
Enligt beslutet om skyddsstopp, som tidningen tagit del av, står att "bussarna är otäta och farliga ämnen kommer in". Förarna upplever bland annat huvudvärk, torra slemhinnor, illamående och yrsel.
"En förare kräktes under en tur, och har varit hos läkare, med sjukskrivning som resultat, och misstanke om att det beror på arbetsmiljön", står i beslutet, enligt tidningen.
Bussbolaget har nu en vecka på sig att åtgärda problemen.
– Det är fara för hälsa om man andas in farliga partiklar som man inte har koll på, säger Dan Alf, pressansvarig på Kommunal, till tidningen.
–Här är det konstaterat att folk mår dåligt, det finns mätningar som säger att det inte är bra och då måste vi agera för att säkerställa att det går att arbeta på ett säkert sätt.
TILLVERKAS I KINA
Bussmodellen, som tillverkas i Kina, har inte använts i Sverige tidigare, men Jonas Kempe, vd för Connect bus Sverige, uppger till Expresssen att det är en beprövad bussmodell som finns i dag, även om det inte finns så många i Sverige.
Ingenting visar heller på att det ska vara farligt på något sätt, enligt Kempe. Men han tillägger att de förstås ska göra "en komplett mätning" på bussarna innan de kan fastslå att "allting är som det ska".
Han säger att det inte är något skyddsstopp till Expressen, men att de har haft problem med att "det kommit in damm och smuts i bussarna".
Det finns, enligt Kempe, en nästan färdig åtgärdsplan, för att "säkerställa att det här problemet inte finns på bussarna".
En person som jobbar med bussarna säger till Expressen att man försöker täta dem och har "sprutat in fogskum i fläktarna i taket" för att komma till bukt med problemen.
– Det går inte längre att starta fläktarna i bussarna. Cheferna har gjort det sämre, säger personen till tidningen.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.