Dömd IS-terrorist med svenskt medborgarskap häktas för ett av de mest brutala morden
IS-terrorist med svenskt medborgarskap häktas för brutalt mord.

combined-65.jpg
Den islamistiska 32-åriga terroristen Osama Krayem var aktiv i Islamiska staten och dömdes till livstids fängelse för sin roll i dödandet av 130 människor i Paris 2015 – en av de dödligaste terrorattackerna i Europa. Han avtjänar för tillfället en livstidsdom i Frankrike.
Krayem, som har svenskt medborgarskap, är misstänkt för att ha deltagit i en av de mest hänsynslösa avrättningarna under kriget i Syrien. Brottet skedde när en jordansk pilot tillfångatogs av IS under 2014. Krayem ska ha spärrat in honom i en metallbur och bränt honom till döds – ett dåd som fångades på video och användes i IS-propaganda. Åklagarmyndigheten beskriver mordet som "ett av de mest brutala mord som IS genomförde under kriget i Syrien".
Stockholms tingsrätt meddelade idag att brottslingen begärs häktad misstänkt för grov krigsförbrytelse och terroristbrott i Syrien. Brotten ska ha begåtts mellan den 24 december 2014 och den 3 februari 2015.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!