Fem åtalas för brutalt rån – en av de misstänkta friades tidigare från vållande till Molly Gnospelius död | Riks
Riks
Nyheter
Plus

Fem åtalas för brutalt rån – en av de misstänkta friades tidigare från vållande till Molly Gnospelius död

Samma man som tidigare misstänktes för att ha orsakat 14-åringen Molly Gnospelius död står nu åtalad för rån, misshandel, olaga tvång och övergrepp i rättssak i Falun.

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-10-24T121700.155.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-10-24T121700.155.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

2 min
Dela:
0

Fem unga män åtalas vid Falu tingsrätt för ett brutalt rån och flera andra brott efter en våldsam attack vid Lugnetleden i Falun i somras.

En av de åtalade förekom tidigare i det uppmärksammade fallet om 14-åriga Molly Gnospelius, som dog efter att ha tagit tramadol.

Molly Gnospelius avled i mars 2023 efter att ha intagit det narkotikaklassade preparatet tramadol tillsammans med alkohol. En då 16-årig pojke, som gick på samma skola som henne, åtalades för grovt vållande till annans död eftersom han försett henne med drogerna. Han friades på den punkten men dömdes till skyddstillsyn för narkotikaförsäljning och andra narkotikabrott.

annons

Det är samme man – nu 18 år gammal – som nu står åtalad i det nya målet om rån, misshandel, olaga tvång och övergrepp i rättssak i Falun.

Enligt åtalet ska han tillsammans med tre andra män i 20-årsåldern natten den 28 juli ha lockat en tonåring och en man i 20-årsåldern till ett skogsparti vid Lugnetleden. Offren ska ha utsatts för slag, sparkar och knivhot. Tonåringen fick en kniv mot halsen och hotades till livet. Han rånades på sin mobiltelefon och ett halsband, och 3 700 kronor fördes därefter över till ett annat konto.

En av gärningsmännen har dubbelt medborgarskap i Sverige och Syrien. Enligt åtalet ska gruppen ha hotat offren att dö om de gick till polisen. DNA från två av de misstänkta har hittats på offrens kläder.

En femte man i 20-årsåldern åtalas separat för övergrepp i rättssak efter att ha sökt upp ett av brottsoffren dagen efter rånet och försökt få honom att dra tillbaka sin polisanmälan.

Dessutom åtalas en 19-årig kvinna för skyddande av brottsling. Hon ska ha dolt var en av de misstänkta befann sig och försökt gömma hans mobiltelefoner när han greps.

Fortsätt läsa med Riks Plus

Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.

Obegränsade artiklar

Läs allt utan begränsningar

Exklusiva analyser

Djupdykningar från våra experter

Annonsfri läsning

Fokusera på innehållet

Avsluta när du vill. Inga bindningstider.

Redan medlem?

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy