Giftassugen? Bröllop på IKEA blir nu möjligt
Fem varuhus kommer att erbjuda vigslar med en borgelig vigselförättare.

ChatGPT-Image-May-18-2026-121313-PM.png
Redaktionen
Skribent
Den 27 juni öppnar fem svenska IKEA-varuhus upp för giftasugna par som vill säga ja till varandra inne i varuhuset. Erbjudandet är dock begränsat, då högst tre par per varuhus får möjlighet att delta, enligt IKEA.
Som vanligt måste de giftasugna ha gjort en hindersprövning hos Skatteverket, ha med giltig legitimation, samt två vittnen för att giftermålet skall vara giltigt.
För den som är intresserad kommer ytterligare information inom kort att publiceras på de fem deltagande IKEA varuhusens (Malmö, Linköping, Jönköping, Uddevalla och Karlstad) hemsidor.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!