Han jagas av dansk polis för grov misshandel mot svensk man | Riks
Riks
Nyheter
Plus

Han jagas av dansk polis för grov misshandel mot svensk man

Polisen vill ha allmänhetens hjälp med att hitta honom

Foto: Köpenhamnspolisen
Mattias Albinsson

Mattias Albinsson

Journalist

2 min •
Dela:
0

En svensk man blev i tisdagskväll utsatt för en grov misshandel i Köpenhamn. Nu vädjar Köpenhamnspolisen om hjälp från allmänheten med att hitta gärningsmannen.

Det är vid halv tio-tiden på tisdagskvällen som Köpenhamnspolisen larmas till Islands brygge på norra Amager i Köpenhamn.

Där pågår vad som beskrivs som "Danmarks största fotbollsfest", och tusentals fotbollsfans har samlats för att se Norges VM-match mot Elfenbenskusten på storbildsskärm.

Misshandlad svensk

Under matchen inträffar någon form av våldsincident där en 32-årig svensk man, enligt medieuppgifter från Eksjö, blir brutalt misshandlad. Han förs till sjukhus med livshotande skador för vård.

Nu har Köpenhamnspolisen gått ut med en bild på den misstänkte gärningsmannen, och vädjar till allmänheten om hjälp med att hitta honom.

"Vi vet hans identitet, men om man har information om händelsen eller vet var den misstänkte befinner sig, så uppmanar vi till att kontakta Köpenhamnspolisen", står att läsa i en nyhetsnotis på den danska polisens hemsida.

Köpenhamnspolisen skriver i ett mejl till Riks att mannen på bilden ännu inte är gripen, men att man inte vill gå ut med någon mer information än så om honom.

Fortsätt läsa med Riks Plus

Få obegränsad tillgång till all vår premiumjournalistik, djupgående analyser och exklusiva intervjuer.

Obegränsade artiklar

Läs allt utan begränsningar

Exklusiva analyser

Djupdykningar från våra experter

Annonsfri läsning

Fokusera på innehållet

Avsluta när du vill. Inga bindningstider.

Redan medlem?

Dela:
Mattias Albinsson

Frilansjournalist

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy