Hatattack vid judisk skola – barn flydde när kvinna gick till angrepp | Riks
Riks
Nyheter

Hatattack vid judisk skola – barn flydde när kvinna gick till angrepp

39-åriga kvinnan döms för misshandel och hets mot folkgrupp

Foto: N Chadwick/Wikimedia Commons

Stratford Magistrates Court i östra London

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

2 min
Dela:
0

En kvinna i London har dömts för en antisemitisk attack mot barn och föräldrar utanför en judisk skola, rapporterar GB News.

Hon skrek hatfulla glåpord, slog en man i ansiktet och drog honom i skägget.

Åklagare beskriver händelsen som ”chockerande” och lovar fortsatt hård linje mot hatbrott.

En 39‑årig kvinna från Hackney i London, Syeda Khatun, har dömts för en våldsam och antisemitisk attack utanför en judisk skola i norra London. Händelsen inträffade den 10 maj när en grupp barn stod och väntade vid skolans grindar efter en utflykt.

Attackerade kvinna med spädbarn

Enligt domstolen gick Khatun fram till en mor med ett spädbarn och började skrika antisemitiska glåpord. Därefter vände hon sig mot barnen och gjorde utfall mot dem, viftade aggressivt med armarna och skapade panik bland de unga eleverna.

När en pappa konfronterade henne om attacken gick Khatun till fysisk angrepp. Hon slog mannen i ansiktet, drog honom i skägget och fortsatte samtidigt att vräka ur sig antisemitiska förolämpningar.

Åklagaren: "Chockerande attack"

Åklagaren Ragvesh Singh säger att händelsen visar hur allvarligt hatbrott kan eskalera:

”Detta var en chockerande attack där Syeda Khatun riktade antisemitiska okvädingsord mot människor på offentlig plats, inklusive barn som väntade utanför sin skola. När hon blev ifrågasatt fortsatte hon med våld och hatfulla uttalanden.”

Khatun har nu dömts för tre fall av misshandel med hatmotiv, ett fall av misshandel och ett fall av hets mot folkgrupp.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy