
I april förra året sköts Mikael Janicki ihjäl framför sin 12-årige son i Skärholmen. Tingsrätten dömde 19-åringen Mohammed Mohammed till 14 års fängelse, och hovrätten har nu bedömt hans nya berättelse som föga trovärdig.
Mohammed, som tidigare vägrat kommentera händelsen, lämnade en ny berättelse när fallet skulle bedömas i hovrätten. Han påstod att skotten mot Mikael avlossades av en olyckshändelse.
Hovrätten bedömer att Mohammed inte har kunnat ge någon rimlig förklaring till varför han ändrat sin berättelse. Att det skulle röra sig om en olyckshändelse bedöms som osannolikt eftersom han avlossat tre skott med viss tid emellan.
Han döms till 14 års fängelse och en medåtalad döms till ungdomsövervakning i sju månader för grovt skyddande av brottsling.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Riks och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.