Riks

Nyheter

Hugo sköts ihjäl – nu läggs utredningen ner

Hugo sköts ihjäl – nu läggs utredningen ner
Jessica Hansson

Jessica Hansson

Skribent

1 min 82
Dela:
0

Förundersökningen efter mordet på Hugo Mosshagen i Örebro i våras avslutas.

Anledningen är att den misstänkte gärningspersonen har avlidit, uppger åklagaren.

Hugo Mosshagen, 20, sköts till döds i ett bostadsområde i västra Örebro natten till den 21 mars. Enligt polisens utredning var han inte den avsedda måltavlan, utan träffades av skott av misstag i samband med en riktad skjutning mot en annan person på platsen.

Polisen uppger att Hugo Mosshagen, som var fotbollsspelare, inte hade någon koppling till kriminella miljöer eller var involverad i gängrelaterad brottslighet.

– Nu läggs mordutredningen ner eftersom den misstänkte gärningsmannen är avliden, säger åklagaren Jakob Holmberg vid en presskonferens under torsdagen.

Vid tillfället för mordet fångades ljudet av fyra skott upp av en övervakningskamera vid en moské. Två personer sågs sedan springa från platsen på filmen.

I maj månad greps också en annan person misstänkt för medhjälp till mord, men den personen avfördes senare från ärendet.

Åklagaren Jakob Holmberg vill inte ge mer detaljer om den misstänkte gärningsmannen med hänvisning till sekretess.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Jessica Hansson

Jessica Hansson

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Relaterade artiklar

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy