I DAG: Självständigheten i fokus när Grönland går till val | Riks
Riks
Nyheter

I DAG: Självständigheten i fokus när Grönland går till val

President Trumps utspel till Grönland inför valet: "Om ni så väljer, så välkomnar vi er att vara en del av den bästa nationen i hela världen, United States of America!"

Trump6.jpeg

Trump6.jpeg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

I dag, tisdag, hålls det val på Grönland där självständighetsfrågan dominerar. Partierna Naleraq och Inuit Ataqatigiit vill se en brytning från Danmark, skriver SVT Nyheter.

– Man känner att folk tycker att det här är viktigt och att det är nu vi kan bestämma om vi ska fortsätta vara en koloni under Danmark eller bli en del av Förenta staterna, vilket jag inte tror kommer att hända, säger influencern Qupanuk Olsen, som kandiderar för Narelaq, till SVT.

Grönland, som har en befolkning på 57 000 personer, har hamnat på kartan efter president Trump visat intresse för den stora ön. Med det internationella intresset för regionen väntas valresultatet bli avgörande.

annons

President Trump adresserade Grönlands befolkning inför valet:

"Som jag tydligt framförde under mitt tal till kongressen, så ger USA starkt stöd till att Grönlands folk har rätt att avgöra sin egen framtid. Vi kommer att fortsätta att SKYDDA ER, som vi har gjort sedan Andra världskriget", skriver han på sin sociala plattform "Truth Social".

Han fortsätter:

"Vi är redo att INVESTERA MILJARDER DOLLAR för att skapa nya jobb och GÖRA ER RIKA – Och, om ni så väljer, så välkomnar vi er att vara en del av den bästa nationen i hela världen, United States of America!"

Hans son Donald J. Trump Jr. intervjuades i Fox News efter att han landat i Grönland nyligen i ett uppseendeväckande besök. I inslaget nedan uppgav han att grönländare bar "Maga-kepsar" och beundrar USA. Han säger att de också uttrycker en frustration över att Danmark inte tillåter dem att nyttja Grönlands resurser.

– Vad jag såg där var att de älskar Amerika, de älskar Maga och de älskar Trump. Det var fantastiskt, säger han till Fox News.

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy