Imam döms till 13 livstidsstraff | Riks
Riks
Nyheter

Imam döms till 13 livstidsstraff

Utnyttjade kvinnor och barn - hotade med andeväsen för att skrämma offren till tystnad.

Khan.jpeg

Khan.jpeg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

En hyllad imam avslöjades som serievåldtäktsman.

Sju kvinnor bröt tystnaden trots hot om ”andlig hämnd”.

Nu döms han till 13 livstidsstraff, rapporterar The Telegraph.

annons

Imamen Abdul Halim Khan var verksam i Londons stadsdel Tower Hamlets. Där betraktades han som en trygg religiös ledare. I själva verket använde han sin position för att under mer än ett decennium begå övergrepp mot kvinnor och flickor. Hans yngsta offer var bara 12 år.

Påstod sig vara besatt

Under det han kallade "privata vägledningssessioner" påstod Khan att han var besatt av en ”jinn”, en övernaturlig ande som förekommer i den islamiska och arabiska folktron.

"Jinnen" använde han som ursäkt för våldtäkter och sexuella övergrepp. Han hotade också sina offer med "andlig vedergällning" för att tysta dem.

Sju offer vågade träda fram

Övergreppen pågick mellan 2004 och 2015. Den yngsta flickan var bara 12 år. När hon berättade om övergreppen för en lärare 2018 startade en omfattande polisutredning. Den ledde till att sex ytterligare kvinnor vågade vittna.

På torsdagen dömdes Khan, 54, till 13 livstidsstraff. Han dömdes för bland annat nio våldtäkter, fem våldtäkter mot barn under 13 och sexuella övergrepp.

Kom från Indien på 1990-talet

Domstolen beskrev hans agerande som ett "grovt utnyttjande av religiös auktoritet".

Abdul Halim Khan kom till Storbritannien från Indien i början av 1990‑talet. Han utsågs till imam 1996, innan hårdare regler infördes efter 11 septemberattackerna.

Han predikade främst för den stora bangladeshiska muslimska gruppen i Tower Hamlets, vars rötter i området går tillbaka till 1960‑talet.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy