Inflationen halverades i april – lägre matpriser bakom nedgången
Matmomsen sänktes till 6 procent i april.

Screenshot-2026-05-06-at-08.15.33.png
Redaktionen
Skribent
Inflationen föll till 0,8 procent i april, en halvering jämfört med mars, enligt SCB:s preliminära siffror.
– I de preliminära beräkningarna kan vi se att livsmedelspriserna sjönk med 5,5 procent från mars till april, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB.
Inflationen utan energipriser rasade även den till -0.6 procent jämfört med mars.
SCB:s preliminära inflationssiffror pekar på en snabb nedgång av inflationen. Inflationen har fallit påfallande mycket och ligger tydligt under Riksbankens mål på 2 procent, skriver Swedbank i sin månadsrapport.
"En lägre tillväxt i år gör att vi bedömer att Riksbanken låter räntan ligga still under 2026 och 2027", säger Mattias Persson, bankens chefekonom.
Den svenska styrräntan ligger för närvarande på 1,75 procent sedan september 2025. Riksbanken lämnar sitt nästa räntebesked i morgon klockan 09.30.
De officiella inflationssiffrorna släpps om en vecka, den 13 maj.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!