Iransk statlig tv hackad – sände protestbudskap från exilkronprinsen | Riks
Riks
Nyheter

Iransk statlig tv hackad – sände protestbudskap från exilkronprinsen

Den statliga nyhetsbyrån Fars uppgav senare att signalen i "vissa delar av landet tillfälligt stördes av en okänd källa", utan att kommentera innehållet.

Sörman-–-Ledare-2026-01-19T081952.727.jpg

Sörman-–-Ledare-2026-01-19T081952.727.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Iransk statlig tv hackades under natten och sände i flera minuter oppositionsbudskap, där exilkronprinsen Reza Pahlavi uppmanade iranier att ansluta sig till protester och säkerhetsstyrkor att byta sida.

Enligt uppgifter från oppositionella medier och ABC News hackades satellitsändningarna från Irans statliga tv-kanal, som har monopol på radio- och tv-sändningar i landet.

Videoklipp med protester och tal av Pahlavi visades på flera kanaler.

annons

I det sända materialet uppmanades säkerhetsstyrkor att inte "rikta vapnen mot folket" och att "ansluta sig till nationen för Irans frihet". Den statliga nyhetsbyrån Fars uppgav senare att signalen i "vissa delar av landet tillfälligt stördes av en okänd källa", utan att kommentera innehållet.

Hackningen sker mot bakgrund av stora protester i Iran. Tusentals personer har rapporterats dödade.

Länk: https://player.vimeo.com/video/1155894535?badge=0&autopause=0&player_id=0&app_id=58479

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy