Islamistiskt nätverk flyr Sverige – lämnar efter sig över 30 miljoner i skatteskulder | Riks
Riks
Nyheter

Islamistiskt nätverk flyr Sverige – lämnar efter sig över 30 miljoner i skatteskulder

Screenshot-2025-11-19-080225.png

Screenshot-2025-11-19-080225.png

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Ett stort islamistiskt nätverk bakom friskolor och förskolor över hela landet har under flera år tagit emot mer än en miljard kronor i skattemedel – samtidigt som nyckelpersonerna nu lämnar Sverige med sammanlagda skatteskulder på cirka 33 miljoner kronor.

Detta visar en stor granskning utförd av Expressen.

De mest centrala aktörerna är tre personer som Säkerhetspolisen tidigare pekat ut som hot mot rikets säkerhet.

Abo Raad, tidigare Gävleimam och ledande i ett salafistiskt nätverk. Har lämnat Sverige och bedöms inte återvända.

Abdel Nasser El Nadi, tidigare rektor för Vetenskapsskolan. Förde ut över fyra miljoner till Malta och lämnade landet med mer än fem miljoner i skulder.

Hussein al-Jibury, tidigare Umeåimam och ansvarig för flera förskolor. Dömd för grova bokföringsbrott och jagas för stora skatteskulder.

Till nätverket kopplas också Rabie Karam, medgrundare till Vetenskapsskolan och Nya Kastets skola. Han är efterlyst för att inte ha inställt sig till fängelsestraff och har över fem miljoner i obetalda skulder. Han uppger att han befinner sig i Egypten.

En annan nyckelperson är Mohammad al-Kotrani, bokförare och svärson till Abo Raad. Han har 2,1 miljoner kronor i skatteskulder, näringsförbud och är nu försvunnen. Trots domar har han fortsatt driva bolag kopplade till samma krets.

Rektorn Abdirizak Waberi, tidigare moderat riksdagsledamot, är dömd för att ha fört ut 12 miljoner från Römosseskolorna. Pengarna har bland annat gått till partibyggande för ett islamistiskt parti i Somalia, privata lyxresor och sexklubbsbesök i Thailand. Römosseskolorna har totalt fått 462 miljoner kronor i skolpeng.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy