Jomshof (SD): "Jamal El-Hamas" bör åka hem | Riks
Riks
Nyheter

Jomshof (SD): "Jamal El-Hamas" bör åka hem

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-08-30T172732.984.jpg

Copy-of-Sörman-–-Ledare-2025-08-30T172732.984.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Den uteslutne S-riksdagsledamoten Jamal El-Haj vill se mer invandring och kan tänka sig ett Sverige med 26 miljoner invånare. Förslaget får nu skarp kritik av Sverigedemokraternas Richard Jomshof.

”Vi har redan importerat hundratusentals lågutbildade och analfabeter från MENA, varav en stor andel dessutom är islamister, vilket har skapat enorma problem för Sverige”, skriver Jomshof på X.

Han menar att problemen syns i ”segregationen, otryggheten och utanförskapet” samt i gängkriminaliteten och välfärdens kris.

Jomshof riktar också en personlig pik mot El-Haj: ”Jamal el-Hamas, förlåt jag menar Jamal el-Haj, är inte en av dem [som bidrar]. Förslaget är naturligtvis helt vansinnigt... Det kommer även leda till att svenskarna till slut blir en minoritet i sitt eget land, vilket förmodligen är målet med Jamal el-Hajs verksamhet.”

Som lösning förespråkar Jomshof en kraftigt minskad invandring och att fler från MENA återvänder till sina hemländer: ”Ju fler vi kan sända tillbaka hem, desto större blir den positiva effekten i det svenska välfärdssystemet.”

Innehållet här är externt och omfattas inte av Riks utgivningsbevis.

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy