JUST NU: Brand i flerfamiljshus i Örebro
Boende utryms - allmänheten uppmanas hålla avstånd.

iStock_523691773_2.jpg
Redaktionen
Skribent
Ett trapphus i ett flerfamiljshus i Bettorp i Örebro fylldes på lördagsmorgonen av rök.
Det ledde till en större insats från räddningstjänst och polis.
Boende i fastigheten utryms medan räddningsarbetet pågår.
Räddningstjänsten larmades strax efter klockan nio på lördagsmorgonen till ett flerfamiljshus i Bettorp i Örebro efter uppgifter om ett rökfyllt trapphus.
SOS Alarm skickade flera enheter till platsen och polis anslöt kort därefter för att bistå.
Utrymning av boende
När patrullerna kom fram var trapphuset kraftigt rökfyllt och polisen ställdes under räddningsledarens befäl. Strax efter 9.00 meddelades att utrymning av boende pågick i den aktuella fastigheten.
Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person skadats.
Allmänheten uppmanas hålla avstånd
Polisen betonar vikten av att allmänheten respekterar avspärrningar och håller avstånd till området. Dels för att räddningstjänst och polis ska kunna arbeta säkert, dels eftersom röken kan vara skadlig att andas in.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!