Justitiekanslern nobbar Expos anmälan mot Christian Peterson
JK: inget yttrandefrihetsbrott

Foto: Christian Peterson
Journalisten Christian Peterson anmäldes för yttrandefrihetsbrott efter en granskning av en fotograf som arbetade för Expo.
I artikeln granskade Peterson Expo-fotografens kartläggning av deltagare vid en demonstration mot islamism. Han publicerade även en bild där ett sms på fotografens telefon syntes.
Men Justitiekanslern går inte vidare med anmälan mot den grundlagsskyddade publiceringen: "Utredningen i ärendet ger inte anledning att anta att något yttrandefrihetsbrott i denna del har begåtts."
Justitiekanslern har prövat en anmälan som gäller Christian Petersons artikel "Tor Johnsson – Expos nya kartläggningsfotograf" samt ett inlägg på X.
Artikeln publicerades i mars. Där skrev Peterson om fotografen Tor Johnsson, som enligt artikeln fotograferade demonstranter vid en manifestation mot islamism på Mynttorget i Stockholm.
Peterson publicerade också ett foto som visade att Johnsson skickade ett sms till Expos chefredaktör Anna Fröjd.
Enligt Peterson var det fotograferingen av telefonen som låg bakom anmälan.
Inget yttrandefrihetsbrott
Christian Petersons webbsida har utgivningsbevis och omfattas därför av grundlagsskydd enligt yttrandefrihetsgrundlagen, konstaterar JK.
Myndighetens besked om själva artikeln är tydligt:
"Utredningen i ärendet ger inte anledning att anta att något yttrandefrihetsbrott i denna del har begåtts."
Någon förundersökning om yttrandefrihetsbrott inleds därför inte.
Den del av anmälan som gäller Petersons publicering på X prövas inte av JK. Enligt beslutet omfattas X inte av grundlagsskyddet enligt yttrandefrihetsgrundlagen.
Den delen av anmälan har därför överlämnats till Polismyndigheten. JK påpekar även att frågan om sättet som uppgifterna till artikeln anskaffades på är brottsligt inte prövas av myndigheten, utan är en fråga för polis eller allmän åklagare.
Peterson: "Försök att tysta dem som granskar"
Christian Peterson är kritisk till anmälan.
"Det är beklagligt att vi gång på gång ser försök från personer på vänsterkanten att använda rättsväsendet för att tysta dem som granskar deras verksamhet", säger han till Riks.
"I det här fallet ville Expos nya kartläggningsfotograf i Stockholm inte att jag skulle skriva om vad hans bilder används till: att kartlägga personer som är kritiska till invandring. I det aktuella fallet handlade det om människor som arrangerade en demonstration mot islamism."
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Hannes Elfving
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!
