Kristersson deltar i hemlighetsfullt maktmöte i Stockholm | Riks
Riks
Nyheter

Kristersson deltar i hemlighetsfullt maktmöte i Stockholm

Sanna-PTN-Kristiersson-11-1.jpg

Sanna-PTN-Kristiersson-11-1.jpg

Hannes Elfving

Hannes Elfving

Skribent

1 min
Dela:
0

Statsminister Ulf Kristersson (M) medverkar i dag vid Bilderberggruppens slutna möte på Grand Hôtel i Stockholm. Enligt hans pressekreterare ska han delta i en utfrågning om Sveriges och EU:s konkurrenskraft samt stödet till Ukraina.

Konferensen samlar stats- och regeringschefer, politiker och näringslivstoppar under strikt sekretess. Hela hotellet är abonnerat, och polisnärvaron är påtaglig. Demonstrationer väntas och kravallstaket har upprättats. Det är första gången sedan 2001 som mötet hålls i Sverige.

Bilderberggruppens deltagare är bundna av "Chathams husregel" vilket innebär att de inte får avslöja vad andra deltagare sagt.

annons

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Hannes Elfving

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy