Kristersson gör en Löfven | Riks
Riks
Nyheter

Kristersson gör en Löfven

Statsminister Ulf Kristersson (M) nobbar Almedalen i sommar på grund av Natotoppmötet som pågår samtidigt.

Stats.jpg

Stats.jpg

Redaktionen

Redaktionen

Skribent

1 min
Dela:
0

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommer inte att delta på Almedalsveckan på Gotland i år uppger Expressen. Anledningen är att det samtidigt pågår ett Natotoppmöte i Haag. Enligt uppgifter kommer Nato sannolikt höja försvarsutgiftsmålet på 2 procent av bnp till 3,5 procent av bnp.

Det är inte första gången en statsminister nobbar Almedalsveckan. Stefan Löfven (S) valde 2019 att inte delta. I stället besökte han Ullared och gick på speedway i Motala.

Som ersättare för Stefan Löfven talade i stället dåvarande finansminister Magdalena Andersson. Ulf Kristersson kommer precis som Löfven bli ersatt av sin finansminister Elisabeth Svantesson.

annons

Missa inga viktiga nyheter

Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg

Dela:
Redaktionen

Redaktionen

Skribent

0 publicerade artiklar

Kommentarer (0)

Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.

Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!

Få dagens viktigaste nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få de senaste artiklarna direkt i din inkorg varje morgon.

De viktigaste nyheterna varje morgon
Exklusivt innehåll och djupanalyser
Ingen spam – bara kvalitetsjournalistik
Avsluta prenumerationen när som helst

Genom att prenumerera godkänner du våra villkor och integritetspolicy