Kritiken mot regeringens fregattköp: kan slås ut av drönare

Screenshot-2026-05-19-at-10.54.57.png
Redaktionen
Skribent
Det riktas kritik mot Sveriges köp av fyra fregatter från Frankrike.
"De är ett högvärdigt mål för en motståndare, något de skulle vilja slå ut tidigt i ett krig. Det innebär stora utmaningar att försvara fartygen", säger Hans Liwång, expert inom försvarssystemet, till TV4 Nyheterna.
Köpet, som är en av de största militäraffärerna i svensk historia, presenterades på tisdagen av statsminister Ulf Kristersson, försvarsminister Pål Jonson och Försvarsmaktens överbefälhavare Michael Claesson. De fyra fregatterna av modellen Amiral Ronarc'h kostar tio miljarder kronor styck och levereras av franska Naval Group.
Enligt Hans Liwång Enligt hade det varit bättre om Sverige hade köpt fler men mindre fartyg, samt ett markbaserat luftvärn med lång räckvidd.
– De är ett högvärdigt mål för en motståndare, något de skulle vilja slå ut tidigt i ett krig. Det innebär stora utmaningar att försvara fartygen, säger han till TV4.
Ett annat problem är att fartygen inte är anpassade till Östersjön, säger Liwång.
– På presskonferensen pratade man mycket om Natos hela operationsområde, men inte så mycket om Östersjön.
Det kommer även kritik mot regeringens köp i en debattartikel i Svenska Dagbladet från debattörerna Rutger Brattström vid tankesmedjan Timbro och Martin Boldt-Christmas. De pekar på att teknikutvecklingen gör att dyra krigsfartyg löper allt högre risk att slås ut av billiga drönare.
"Det finns många lärdomar som Sverige tycks ha missat att dra från kriget på Svarta havet. Vi borde ha prioriterat att bygga upp den förmåga som helt förändrat spelplanen och kanske förpassat ytstridsfartygen till historien", skriver debattörerna.
Missa inga viktiga nyheter
Få vårt dagliga nyhetsbrev direkt i din inkorg
Redaktionen
Skribent
0 publicerade artiklar
Kommentarer (0)
Innehållet som publiceras på Riks omfattas av grundlagsskydd. Detta inkluderar inte kommentarsfältet. Du som kommenterar är helt ansvarig för det du skriver.
Inga kommentarer än. Bli den första att kommentera!